REZERWAT LAS WARMIŃSKI - prosimy o zachowanie szczególnej uwagi!!

Lasy panstwowe

REZERWAT LAS WARMIŃSKI - PROSIMY O ZACHOWANIE SZCZEGÓLNEJ UWAGI!

 

 

 

 

Dzięki uprzejmości Lasów Państwowych oraz Nadleśnictwa Nowe Ramuki część tras tegorocznej Abentojry przebiegać będzie min.przez tereny przepięknego rezerwatu

Las Warmiński

 

 

Prosimy o zachowanie szczególnej uwagi i ostrożności!!!

 

 

 


Rezerwat Przyrody Las Warmiński

 

   Rezerwat Las Warmiński utworzono w 1982 r. Położony jest w pobliżu Olsztyna, pomiędzy Rusią a Jeziorem Łańskim. Zajmuje powierzchnię 1656 ha, a wraz z jeziorami — 1803 ha.

Na tym obszarze znajdują się im. lasy liściaste, mieszane, bory, odcinek Łyny, jeziora Ustrych, Galik, Jełguń i Oczko. 
Rezerwat leży za opłotkami Olsztyna. Łatwo tam dotrzemy, kierując się na wieś Ruś i Jezioro Łańskie. U wrót rezerwatu zauważymy tablicę informacyjną: w Lesie Warmińskim nie wolno zbierać runa leśnego i ziół leśniczych, wzniecać ognia, ani przebywać poza wyznaczonymi miejscami i ścieżkami.

Do najcenniejszych drzewostanów możemy zaliczyć te sosnowe. Wiek niektórych sosen sięga 200 lat. Stare są również dęby, niektóre egzemplarze liczą 350 lat. Najbardziej znany jest Dąb Napoleona, o którym legenda głosi, że to pod nim nocował cesarz Francuzów. Bogata i prawnie chroniona jest również roślinność, która tworzy poszycie lasu. Wśród nich jest lilia złotogłów czy widłak, które trafiły nawet na znaczki pocztowe. A jakże pomysłowe nadano nazwy niektórym występującym tu grzybom, np. gwiazdosz potrójny, ozorek dębowy. 


W Lesie Warmińskim żyją też różne ssaki i ptaki, w tym wspaniały jeleń europejski o pięknym porożu i wilk, orlik krzykliwy, bocian czarny. 


Facebook