Informacje


Abentojra 2018! - warmińska przygoda

 

Abentojra 2018 - warmińska przygoda to już V edycja, organizowanego przez Stowarzyszenie Abentojra tego wyjątkowego wydarzenia.Zgodnie z tradycją, zapraszamy wszystkich zainteresowanych na pierwszy weekend września! Pomysł na Abentojrę narodził się gronie kilku pasjonatów przygody, rywalizcji, miłośników regionu stawiających na aktywne spędzanie wolnego czasu. Abentojra to impreza sportowa, w  której liczy się sprawność fizyczna oraz umiejętności związane z posługiwaniem się mapą i kompasem - ABC ORIENTACJI.  W RnO Abentojra uczestniczyć może każdy!. Na trasach wokół Jedwabna w poprzedniej edycji spotkało się niemal 1000 zawodników! Byli wśród nich profesjonaliści i amatorzy, piesi i rowerzyści. Udało nam się wciągnąć do wspólnej zabawy całe rodziny z dziećmi dla, których przygotowaliśmy specjalne - przygodowe punkty kontrolne. Odwiedzili nas mieszkańcy naszego regionu, a także zawodnicy z Poznania, Warszawy, Gdańska, Wrocławia, Szczecina i wielu innych miast.  Abentojra jako eliminacja Pucharu Polski w Maratonach na Orientację gościła na swych trasach czołówkę  zawodników zarówno w konkurencjach pieszych jak i rowerowych.Tegoroczna, jubileuszowa edycja  Warmińskiej Przygody na orientację przebiegać będzie przez naprawdę niezwykłe i warte bliższego poznania tereny.

 

Termin zawodów

31.08.2018r 1-2.09.2018 r.

 

Lokalizacja tras

Większość tras zlokalizowaliśmy na terenach malowniczo położonej Gminy Jonkowo  

Informacje ogólne :Gmina Jonkowo - słynna dzięki Napoleonowi, którego wojska w 1807 roku stoczyły pod Jonkowem bitwę z połączonymi wojskami rosyjsko-pruskimi. Hasło  Napoleon w Jonkowie jest tu ciągle żywe, a rekonstrukcję bitwy można podziwiać osobiście pod koniec marca każdego roku. Przez teren gminy przebiegają zarówno szlaki rowerowe, jak i samochodowe. Spośród rowerowych, najdłuższy jest szlak z Olsztyna do Iławy o długości 90 kilometrów. Przez teren gminy Jonkowo przebiega spora jego część o długości ok. 20 km. Trasa szlaku wkracza na teren gminy we wsi Gutkowo, następnie przebiega przez Wilimowo, Jonkowo, Pupki, Nowe Kawkowo, Stare Kawkowo oraz Gamerki Wielkie. Drugi co do długości jest szlak, którego zarówno punktem startowym, jak i końcowym jest wieś Jonkowo. W całości przebiega on przez teren gminy Jonkowo. Jego trasa wynosi 28 km i przebiega przez Łomy, Nowe Kawkowo, Szałstry i Węgajty.  Przez teren gminy przebiega też odcinek trasy samochodowego Szlaku Kopernikowskiego - jego piesza i samochodowa wersja stanowią najważniejszy szlak turystyczny Warmii i Mazur. (więcej...)

Atrakcje turystyczne:   Na turystów odwiedzających tegoroczna Abentojrę oczekują liczne atrakcje. Największym walorem rajdu są oczywiście jego trasy  – usytuowane wśród licznych jezior i głębokich lasów, odwiedzony rejon naszego województwa jest niewątpliwie wartym uwagi i cennego odpoczynku rejonem województwa warmińsko-mazurskiego. To właśnie natura i dostępność stanowią o jej atrakcyjności. Północna część warmińsko-mazurskiego,gdzie leży między innymi Gmina Jonkowo, to brama tej wyjątkowej w skali Europy krainy. (więcej...)

Walory przyrodnicze:  Okolice Łukty - słyną z produkcji ekologicznego nabiału oraz naprawdę  wartych sprawdzenia miejsc odpoczynku. Z szeregu gospodarstw agroturystycznych nie sposób wskazać tych najlepszych - tu wszędzie cisza i spokój zaglądają do okien. Kto był - nich potwierdzi, kto nie był - niech żałuje! Lokalizacja gminy po trasie do Morąga i dalej Pasłęka oraz Trójmiasta świetnie sprawdza się na krótkie i dłuższe wycieczki rowerowe. A któż z okolicznych mieszkańców nie zna smaku najlepszych lodów rzemieślniczych w kawiarni u Smolejów - to prawdziwe lodowe i cukiernicze arcydzieła!

Szlaki rowerowe:

żółty: Łukta – Komorowo – Pelnik – Łęguty – Grazymy – Wynki – Łukta

zielony: Łukta – Dragolice – Florczaki – Nowaczyzna – Swojki – Żabi Róg – Gubity – Kozia Góra – Gucin – Kolonia Mostkowo – Łukta

niebieski: Łukta – Molza – Dąg – Plichta – Tabórz – Niedźwiady – Białka Leśna – Florczaki Kolonia – Ramoty – Łukta.

 

Kultura i tradycja: Morąg - jego hasło reklamowe brzmi "kraina nieodkrytych tajemnic". Stolica historycznej krainy Pogezania - terytorium pogańskich Prusów. Z XIII-wiecznym zamkiem, który powstał jako siedziba prokuratorii Prus Górnych. Najsłynniejszym mieszkańcem miasta był Johann Gottfried Herder - pastor, filozof i pisarz,  nazywany twórcą niemieckiej filozofii historycznej i ojcem slawistyki. Dzisiejszy Morąg rozdarty jest pomiędzy Pomorzem, a Warmią i Mazurami. Pogranicze widoczne jest też w architekturze Morąga i okolic. Turysta na stosunkowo niewielkim obszarze może np. spotkać zarówno charakterystyczną dla Warmii przydrożną kapliczkę, jak i pomorską chatę z podcieniami. Morąg położony jest blisko jeziora Narie, gdzie znajduje się wiele ośrodków wypoczynkowych. najbardziej znane z nich to Kretowiny.

W okolicach Gietrzwałdu - niezwykle malowniczo położonej gminie, wśród jezior, pól i lasów. Na jej terenie historyczna Warmia spotyka się z malowniczymi Mazurami, a uroku dodaje stara, zabytkowa zabudowa. Gietrzwałd to obowiązkowy punkt  postoju na światowej mapie miejsc kultu maryjnego. Miejsce to w 1877 roku było świadkiem Objawień Matki Bożej, które 100 lat poźniej zostały oficjalnie uznane przez Stolicę Apostolską. Ta maleńka gmina przyjmuje rocznie prawie milion pielgrzymów i turystow. To z myślą o nich powstała tu Karczma Warmińska - serwująca tylko i wyłącznie potrawy regionalne oraz zlokalizowane w pobliżu ośrodki  wczasowe (Bajkowy Zakątek, Ośrodek Copernicus) i szeroki wybór ofert oferowanych przez agroturystyki. Na wielbicieli kijówi i dołków czeka pole golfowe w Naterkach. ( więcej....)

Świątki - leżące 25 km od Olsztyna w kierunku północno-zachodnim. O atrakcyjności turystycznej gminy decyduje czyste powietrze, urozmaicona rzeźba terenu, małe, lecz pięknie położone jeziora oraz malownicze lasy. Różnorodność terenu i roślinności zachęca do spacerów, wypraw leśnymi drogami oraz krajobrazowych wędrówek. Przez tereny gminy przebiegała granica między katolicką Warmią a protestanckimi Prusami. Rolę słupa granicznego stanowiła kapliczka, jakich na Warmii nie brakuje. Ta jednak jest specyficzna w swojej formie - ma kształtkolumnowej, barokowej dzownniczki.

Gmina Dywity - pełniąca ważną rolę w obszarze metropolitarnym Olsztyna. Czyste powietrze, cisza, spokój to zalety dzięki którym gmina stała się jedną  z "sypialni" Olsztyna. Szlaki rowerowe okolic Dywit przebiegają przez najciekawsze miejsca w gminie i zadowolą zwolenników aktywnego wypoczynku. Krajobraz kulturowo-przyrodniczy, który można spotkać po drodze to m.in. kościoły, grodziska i cmenatrze pruskie, zabytki techniki, piękne lasy, jeziora, starodrzew, urozmaicone geograficznie tereny.

W gminie są trzy oznakowane szlaki rowerowe:

1. niebieski o długości 32 km (Dywity - Różnowo - Dąbrówka Wielka - Nowe Włóki - Gradki - Frączki - Tuławki - Gady - Jezioro Wadąg - Dągi - Dywity)

2. żółty o długości 20 km (Dywity ul. Polna - Dywity działki - Redykajny - Wilimowo - Kajny - Barkweda - Brąswałd - Ługwałd - Dywity)

3. czerwony o długości 17 km (Barkweda - Spręcowo - Rozgity - Sętal - Dąbróka Wielka - Tuławki).

Dla ornitologów niezwykła gratka - można udać się do Bukwałdu z wizytą do Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Dzikich.

Miłomłyn - miasto nad Kanałem Elbląskim. Ze względu na obecność cennej borowiny posiada status obszaru ochrony uzdrowiskowej. Miłomłyn otaczają dziewicze lasy, w których żyją w naturalnym stanie m.in. jelenie, dziki, sarny i daniele. Znajdują się tu liczne pomniki przyrody. Spostrzegawczy turyści mogą spotkać wydrę i żółwia błotnego. Kanał Elbląski, rzeka Drwęca i liczne jeziora to wymarzone miejsce dla zapalonych wędkarzy. Miejscowi opowiadają, że w akwenach tych można jeszcze złapać kapitalne okazy szczupaków, karpi, węgorzy i sandaczy. Warto wybrać się do rezerwatu ornitologicznego Jeziora Iłgi, położonego około 10 km na zachód od Miłomłyna. Znajdują się tu liczne stanowiska lęgowe ptactwa wodnego i błotnego. To idealne miejsce do aktywnego wypoczynku! Sieć oznakowanych szlaków rowerowych ma ułatwić to zadanie:szlak czerwony: Miłomłyn – Tarda – Miłomły, szlak żółty: Tarda – Słonecznik – Prośno – Szeląg – Tarda i czarny: Liwa – Rogowo – Boguszewo – Gil Mały – Zalewo – Dębin Karnity.

Baza Rajdu

 

Hotel MANOR i okolice, to przepiękne miejsce wydawało nam się najbardziej odpowiednie na lokalizację bazy. Tam przygotujemy dla Was....

Niech to pozostanie jeszcze naszą tajemnicą! Śledźcie uważnie naszą stronę i FB. Wkrótce więcej informacji i niespodzianek.

 

Dojazd, mapki, transport, ułatwienia

 

 

 

Dojazd do Hotel Manor - oto kilka przydatnych informacji.

 

1- Osoby podróżujące transportem kołowym od strony Warszawy, Gdańska, Poznania proponujemy dojazd wg mapki

 

 

Przydatne linki

Poniżej parę linków dla tych, którzy nie są jeszcze przekonani, że warto do nas przyjechać i posmakować warmińskiej przygody!

Abentojra 2017  - film z ostatniej edycji 2017

Abentojra 2017 - Abentojra radio ESKA

Abentojra 2017 - relacja 2017 09 02 Abentojra Butryny Zagubieni

Abentojra, czyli przygoda - relacja TVP Olsztyn ze zmagań edycji 2014

Abentojra 2014 - krótki filmik o tym co się działo podczas I edycji

Abentojra 2015 kids - tak się z nami bawiły dzieciaki podczas II edycji

 

do zobaczenia na Starcie!

Abentojra Team


Facebook